Час змін. МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ — БІБЛІОТЕКА

151

Вір у себе, і ти зможеш все.
Актуальний вислів

…Інколи доводиться чути, що, мовляв, ми — люди маленькі, від нас мало що залежить. Дехто говорить так через невіру у власні сили та можливості, а дехто просто приховує власне небажання й пальцем поворухнути задля змін на краще. Але так чи інакше у Лиманській обєднаній територіальній громаді відбуваються позитивні перетворення і їх рушіями є по-справжньому небайдужі люди, ті, чия хата точно не з краю. А місцем зустрічі дієвих, ініціативних громадян вже не вперше стає Центральна міська бібліотека. Тож цілком закономірним є наше сьогоднішнє інтерв’ю з директоркою Лиманської централізованої бібліотечної системи Тетяною Осіповою.

Тетяно Іванівно, розкажіть, будь ласка, про захід, який відбувся не так давно на теренах головного бібліотечного закладу Лиману?

— Це була досить конструктивна та корисна зустріч у вільній, невимушеній формі її проведення. Мається на увазі “Жива бібліотека”, тобто коли у ролі книжок виступають запрошені гості. Ми вибрали такий спосіб спілкування з аудиторією, щоб, зокрема, голови старостівських округів ефективніше доносили до людей політику змін, не обмежували себе якимись штучними рамками, а, навпаки, мали широкий доступ до комунікативного майданчику.

“Жива бібліотека” — це гарна можливість окреслити основні напрямки роботи, поділитися втіленими напрацюваннями — і при цьому відстежувати реакцію присутніх на свої аргументи.

Цікаво, дуже цікаво. Колись один з мудреців порівняв людину з відкритою книгою, і ось ви реалізуєте цей чудовий афоризм на практиці. І хто ж з гостей зголосився долучитись до нещодавньої “Живої бібліотеки”?

— До нас завітали голови трьох старостівських округів Лиманської об’єднаної територіальної громади — Ярівського, Зарічненського та Криволуцького — Олег Богуславський, Олександр Мікулін та Любов Філоненко. Запрошення цих людей не є випадковістю, адже ми орієнтувались на тих місцевих керівників, котрі можуть цікаво й змістовно розповісти про конкретні результати, досягнуті в процесі змін.

Зараз знаєте як кажуть? Дієвий староста творить дива — і це анітрохи не перебільшення. А серед присутніх були і постійні читачі бібліотеки, і пенсіонери, і молодь — у цілому близько тридцяти осіб. Фактично, усі вони представляли небайдужу цільову аудиторію, яку безпосередньо цікавлять нинішні перетворення.

А про які конкретні справи йдеться? Прошу навести приклади.

— Зроблю це з задоволенням. Але передусім хотіла б звернути увагу ось на що. Свого часу Лиманська міська бібліотека виграла проект  “Моя громада—мій добробут”, який ставить за мету розробку курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні. А ми, звісно ж, виступаємо каталізаторами та модераторами подібних заходів. Інакше кажучи, на бібліотечній платформі ми збираємо владу та громаду, аби інформувати не лише про зміни, що відбуваються, але й підвищувати рівень обізнаності людей з реаліями сьогодення. Адже багатьох хвилює і вирішення поточних проблем, як-от у сфері комунального господарства, і більш перспективні питання — наприклад, стосовно подальшого благоустрою об’єктів на території нашої громади.

І все ж таки хотілося б почути конкретику.

— Будь ласка. Як на мене, доречно згадати про наступні надбання. Скажімо, у одному з старостівських округів — Ярівському — були створені креативні зупинки-картинки громадського транспорту, відомі на всю Україну. Також варто наголосити і на безпосередній участі влади у процесі поетапних перетворень — зокрема, й у сфері культури. Наприклад, кілька років тому Лиманський міський голова Петро Цимідан посприяв ремонту нашої бібліотеки. Можу пригадати і такий красномовний факт. Коли ми раніше співпрацювали з японцями в рамках одного з вельми цікавих проектів, то на знак нашого результативного ділового партнерства було вирішено у Лимані посадити сакури. Тоді ми звернулись до міської влади щодо визначення місця посадки цих екзотичних та квітучих японських дерев. І оптимальний варіант було знайдено — на Південній стороні міста, біля пам’ятника Воїну-визволителю.

Або торкнемось вирішення проблеми сміттєзвалищ, яка є надто актуальною і болючою. Наприклад, у Криволуцькому старостівському окрузі його староста Любов Філоненко веде цілеспрямовану діяльність з усебічного облагородження території. Як протидія стихійним смітникам, впорядковується збір побутових відходів, висаджуються квіти, відбуваються різноманітні толоки, які очолює голова старостівського округу.

Зрозуміло. А, скажіть, будь ласка, яким був підсумок зустрічі, що є темою нашої розмови?

Передусім, присутні на ній зробили для себе чимало корисних висновків. І, поза сумнівом, найголовніший з них — віра у власні сили, розвінчування деструктивних стереотипів — мовляв, усе погано, ніде нічого не робиться. Робиться, тільки треба не опускати руки, а засукати рукава. А позитивні приклади, звичайно ж, надихають, мотивують, змінюють на краще і людську свідомість, і світ навколо нас. Іншими словами, у Лиманської об’єднаної територіальної громади є перспективи, але багато у чому вони залежать від кожного з нас, від нашої небайдужої позиції.

Тетяно Іванівно, особисто вам було важко свого часу удосконалюватись, долати минулі шаблони про бібліотеку, яка асоціювалась лише з пунктом видачі книжок?

— Відверто кажучи, дуже важко. Спочатку давалась взнаки невіра у те, що все вийде, все буде добре. Але потім мало-помалу стала адаптуватись до змін, сприймати нові форми роботи, як невід’ємні, як те, без чого зараз обійтись взагалі неможливо. Я вже третій рік обіймаю посаду директорки Лиманської централізованої бібліотечної системи, і нині вже не можу уявити свою працю без сучасних прогресивних методик. Вони суттєво допомагають комунікувати з цільової аудиторією, змінюють світогляд людей, їхні погляди на власну особистість та роль у бурхливому сьогоденні.

Щиро дякую вам за інтерв’ю.

ПОСТФАКТУМ. Варто нагадати, що в Україні Лиманська об’єднана територіальна громада була створена однією з перших. Й дотепер вона лідирує, оскільки увібрала в себе 40 населених пунктів та загальну територію площиною майже 1210 кв.км. 

Вiтольд Надеждiн

Не пропускайте ни одной новости, подписавшись на наш канал в Telegram.