КОЛИ ФІНАНСИ НЕ СПІВАЮТЬ РОМАНСИ: з думкою про кожного

216

…Погодьтесь, приємно їхати по капітально відремонтованому місцевому автошляху, що нагадує європейський автобан. Або, скажімо, прогулятися усією родиною по сучасному парку, котрий раніше перебував у вкрай занедбаному стані. Чи, наприклад, відчувати позитивні емоції від того, що ваші діти щоранку вирушають на навчання у комфортному шкільному автобусі — а сама школа радує своєю оновленістю, чого вже не було десятиліттями. За останні кілька років суттєві зміни відбуваються на кожному кроці — і у місті, і на селі.

Інакше кажучи, нинішня влада приділяє максимум уваги регіонам, і якщо вже говорити про нашу Лиманщину, то на теперішній час рівень її розвитку вище, ніж у будь-які роки з часів незалежності України. Причому зміни на краще стають реальністю, незважаючи на складну ситуацію в державі, пов’язану з війною на Донбасі. Це в колишні часи місцеві органи влади звикли чути від вищої вертикалі одне й те ж набридливе, немов заїжджена платівка: “Грошей нема”. Нині усе змінилось з точністю до навпаки: “Гроші є”. А тепер скажіть, ви бажаєте, щоб і надалі життя у нашій громаді ставало кращим, аби мати упевненість у завтрашньому дні? На це запитання неможливо відповісти “Ні” — тож підтримуйте сьогоднішній курс реформ. Чи матимуть вони продовження, залежить від кожного з вас. Альтернативи децентралізації, позитивним змінам у регіонах немає. Для цього, власне, і була створена Рада регіонального розвитку, про що сьогодні ми спілкуємось із заступником Лиманського міського голови Володимиром Фесенком.

— Шановний Володимире Петровичу, розкажіть, будь ласка, про Раду регіонального розвитку на місцевому рівні з першого дня її заснування.

Передусім хотів би зробити невеликий екскурс у минуле. Спочатку, ще у квітні 2015 року, була заснована Рада регіонального розвитку України, про що чинний Президент Петро Порошенко підписав відповідний Указ №224/2015. Це стало, без перебільшення, стартовим кроком до реформування держави, її поетапної розбудови на рівні регіонів. Звичайно ж, діяльність цієї Ради тісно пов’язана з децентралізацією. Так було, так є, і так має бути надалі. У подальшому створювались Ради регіонального розвитку на місцях, зокрема, і у нашій об’єднаній територіальній громаді. Так починались нові пріоритети державної політики. Регіони, котрі десятиліттями мали статус «бідних родичів», нарешті почали отримувати реальну підтримку з боку держави, набули можливості для розвитку власного потенціалу, що безпосередньо вплинуло на рівень життя людей.

От і у нас, в Лиманській об’єднаній територіальній громаді, була створена  Рада регіонального розвитку. Щоправда, це сталось пізніше, у грудні минулого року. Відповідне рішення за номером 478 виконавчий комітет прийняв 19 грудня, тобто у день Святого Миколая, що теж можна вважати знаковим. Є, звісно ж, Рада і на обласному рівні, котру очолює чинний губернатор Олександр Куць.

— А хто входить до складу Ради регіонального розвитку Лиманської об’єднаної територіальної громади?

На чолі нашої Ради мер Лиману Петро Цимідан. Також до її складу входять заступник голови Ради Тетяна Каракуц (вона ж секретар Лиманської міської ради) виконавчий секретар та заступник міського голови, тобто я. Загалом кількісний склад налічує майже 40 осіб, серед яких депутати місцевої мерії, керівники структурних підрозділів Лиманської міської ради, правоохоронних органів, державних та приватних підприємств, а також представники громадськості. Фактично залучені усі заступники, начальники відділів, старости, депутатський корпус, голови постійних комісій, і, як я вже зазначав, громадськість. Але за потреби склад Ради можна збільшувати — наприклад, запрошуючи представників інших громадських організацій. У нас завжди відкриті двері для результативної співпраці. На сьогоднішній день Рада  являється ефективною платформою, основна мета якої — налагодження конструктивної взаємодії органів місцевого самоврядування з представниками бізнесу , науки та громадськості на території Лиманської ОТГ.

— Іншими словами, вже окреслені стратегічні напрямки розвитку нашої громади.

Безумовно. Ми провели три засідання Ради. Перше відбулось наприкінці минулого року, друге — 12 січня і третє — 20 лютого поточного року. Перше засідання у нас було спільне з робочою групою по розробці стратегії розвитку Лиманської ОТГ до 2025 року. Також затверджено план реалізації цієї стратегії — до речі, ми тут стали першими у Донецькій області. Це був початковий етап. Вже на другому засіданні заслуховувалась актуальна інформація на тему “Освіта Лиманщини, реалізація та формування перспективи розвитку на 2019 рік”. Не менш важливим я б також назвав звіт з виконання капітальних робіт у сфері ЖКГ. Окрім того, звернули увагу присутніх на основні напрямки діяльності в галузі туризму та на загальне ознайомлення з планом розвитку нашої громади.  На третьому засіданні були заслухані декілька старостинських округів щодо проведеної роботи.

Хотів би особливо підкреслити: Рада налаштована працювати мінімум раз на місяць, вносити відповідні пропозиції на сесію, вести конструктивний діалог з громадськістю. Адже громадськість, даруйте за тавтологію, — це і є основна сила громади. До речі, під час нещодавнього приїзду нашого Президента до Маріуполя захід з його участю мав назву “Рада регіонального розвитку”. Тож через цей ключовий інструмент ми будемо затверджувати і плани наших дій, вивчати корисний досвід, моніторити стан справ на території Лиманської об’єднаної громади, запрошувати на засідання представників та керівників державних органів місцевого самоврядування .

— Володимире Петровичу, а якщо перевести озвучене вами у практичну площину…

Будь ласка, можу навести конкретні факти. Приміром, у минулому році 41 домогосподарство скористалось дотацією до 2500 гривень на одну голову молодняка великої рогатої худоби. Це стало можливим завдяки одній з державних програм на підтримку українського села. Тим самим стимулюється сфера тваринництва, чим селяни, звісно ж, задоволені. До речі, ми займаємо друге місце серед громад по цій дотації і продовжуватимемо таку діяльність через нашу Раду регіонального розвитку. Але це не єдиний напрямок заохочення селян до того, щоб вони, як то кажуть, вирощували живність на подвір’ях. Минулого року на території Лиманської ОТГ завдяки фірмі “Карітас” люди отримали 54 гранта на загальну суму 543 тисячі гривень — тобто, більше, ніж на півмільйона. Таким чином підтримуються приватні домогосподарства для розведення курей-несучок, бройлерів, корів, свиней, гусей, качок, бджіл тощо. Статистика розподілення грантів між старостинськими округами виглядає так: Дробишевський — 3 , Ямпільський — 13, Зарічнянський — 13, Криволуцький — 2, Коровоярський — 8, Новоселівський — 2, Яцківський — 2, Ярівський 2, Шандриголівський — 2. Власне, гранти це не гроші — дають, наприклад зразу або корову, або насіння, або мотоблок чи засоби для рослин і так далі. Але, тим не менш, подібна практика є вагомим стимулом для тих, хто живе на селі.

— А як би ви охарактеризували децентралізацію: для країни та громадськості це плюс, або все ж таки є мінуси?

Однозначно плюс, тут нема й не може бути жодних сумнівів. Децентралізація — це реформа успіху, за нею майбутнє. Вона дає можливість освоювати серйозні гроші на місцевому рівні — тобто, отримувати субвенції з державного бюджету, скажімо, на розвиток доріг, придбання техніки для “Зеленбуду”. Ви ж бачите, скільки у нас покладено асфальту. Такого не було ніколи, і усе це завдяки децентралізації. Також вищезазначена реформа дозволила впроваджувати різноманітні проекти з залученням коштів наших міжнародних партнерів. На прикладі Лиманської ОТГ зрозуміло усім — децентралізація нині є механізмом адміністративного устрою, якому немає альтернативи. Ми отримали в рази більше повноважень, і, до речі, Рада регіонального розвитку створена не просто так. Тут є чітка вертикаль: від Президента і голови обласної адміністрації до очільника місцевої територіальної громади. Тобто, усі важелі влади орієнтовані на те, щоб надати регіонам якісно новий та ефективний імпульс розвитку.

Вiтольд Надеждiн, Андрiй Єфименко

Не пропускайте ни одной новости, подписавшись на наш канал в Telegram  — https://t.me/liman_in_ua