Обшук чи поверхнева перевірка: що робити, якщо патрульні просять відкрити багажник авто

264

У багатьох громадян часто викликає обурення вимога патрульних показати їм вміст їхнього багажника, сумки або кишень. Цей превентивний захід називається «поверхнева перевірка».

Не варто його плутати з обшуком чи особистим оглядом. Що потрібно знати водіям та чи може поліцейський обшукати кишені без понятих? Відповіді на ці та інші питання, а також роз’яснення дає прес-служба Патрульної поліції, повідомляє «Лиманська Сторона». Зокрема, поняття «поверхнева перевірка» закріплено у ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію».

  1. До чого застосовується поверхнева перевірка?

Законом закріплено такі об’єкти: особа, речі особи або транспортний засіб.

Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.

  1. Перевірка речей або транспортного засобу проводиться:

  • якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
  1. Як відбувається перевірка?

Вона здійснюється проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Якщо ж патрульний під час проведення рукою по одягу тактильно виявить, що в кишені є речі, то він може вимагати їх дістати та пред’явити, це також підпадає під процедуру проведення поверхневої перевірки, а саме поверхнева перевірка речі.

  1. Чи має право поліцейський в рамках такої перевірки самостійно засунути руку кишеню, сумку чи в багажник автомобіля?

Однозначно — ні. У цьому і полягає основна відмінність від процедури обшуку чи особистого огляду. Ви самостійно, на вимогу патрульного, відкриваєте багажник, салон, бардачок або сумку чи показуєте йому вміст кишень, після чого поліцейський тільки візуально оглядає виявлені речі.

  1. Чи будь-який патрульний може здійснювати поверхневу перевірку?

Поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.

  1. Чи будуть поліцейські складати протокол і шукати понятих під час проведення поверхневої перевірки?

Ні. Поверхнева перевірка, серед усіх інших схожих заходів, передбачає найменше втручання у приватне життя особи, ймовірно, тому законом не передбачено складання процесуальних документів про її проведення та залучення інших осіб як понятих.

  1. Чому зупинили саме мене або моє авто?

Найчастіша претензія громадян: «Я що схожий я на злочинця?». Скоріше за все — ні, не схожі. Проблема в тому, що більшість злочинців не виглядають якось по особливому. Зазвичай очевидці й потерпілі перебувають у шоковому стані й не можуть надати вичерпних прикмет, а крім цього часто плутаються у своїх поясненнях. Навіть власники автомобілів, який щойно викрали, іноді плутають рік його випуску, колір та не можуть пригадати його номерний знак. Тому перевіряються усі можливі варіанти.

Патрульна поліція наголошує, чим більша територія буде охоплена пошуком в найкоротший термін – тим більше шансів затримати порушника по гарячих слідах. Скоріше за все, через декілька годин поліція буде мати й відео факту злочину й уточнене орієнтування, але це вже може бути пізно для затримання по гарячих слідах, адже час втрачено і зловмисник може вже покинути місто і тепер для його пошуку потрібно буде підключати колег з інших міст.

При виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів кримінального правопорушення патрульний забезпечує їхню схоронність та викликає на місце події слідчо-оперативну групу для проведення огляду відповідно до вимог статті 237 КПК України.

Ранее «Лиманская Сторона» сообщала, что в Лиманском районе был задержан мужчина, который, приняв изрядную порцию алкоголя, избил свою сожительницу до смерти.

Не пропускайте ни одной новости, подписавшись на наш канал в Telegram.