Програма доброчинності. Квартира за 0 гривень

421

Своє житло то справжнє щастя. Хто має дах над головою, той зовсім інакше дивиться на навколишній світ. З вікна власної квартири пейзажі навкруги, дійсно, сприймаються по-іншому. Й це не дивно, адже приватна оселя є вагомим атрибутом стабільності. Утім, шлях до свого гніздечка кожен торує по-своєму. Хтось бере довгострокову іпотеку, хтось вирушає на заробітки за кордон, щоб потім в Україні купити нерухомість, а комусь житло просто дістається у спадок. Але є одна особлива категорія людей знедолених, скривджених життям. Це — діти-сироти, для яких, власне, й створена програма безкоштовного придбання квартир. Потрібно лише сплатити документальну витратну частину. Детальніше на цю тему в актуальному інтервю для «Лиманської Сторони». Наш співрозмовник перший заступник міського голови Лиману Юрій Драч.

Шановний Юрію Анатолійовичу, як нам відомо, Ви опікуєтесь не лише квартирними питаннями.

Саме так. В своєму підпорядкуванні маю три відділи, а саме: відділ юстиції, надзвичайних ситуацій та мобілізаційної роботи. Раніше ще був відділ внутрішньої політики, але потім його об‘єднали. На посаді першого заступника міського голови Лиману працюю з травня 2017 року, а до цього обіймав посаду заступника з питань житлово-комунального господарства.

Але все ж таки торкнемось головної теми нашої бесіди. Отже, скільки квартир для дітей-сиріт було придбано цьогоріч?

За розпорядженням Донецької обласної військово-цивільної адміністрації та міської ради Лиману, тобто 50/50 були виділені кошти для придбання у 2018 році 12 квартир згідно затвердженого списку. Звичайно є положення про нашу комісію, створена відповідна робоча група. До речі, в листопаді у нас відбувся позачерговий виконком, під час якого було видано три квартири. Їх отримувачі ─ це діти-сироти, що перебували на квартирному обліку. Наразі представників цієї пільгової категорії у нас обліковується 118 осіб. Вважаю за необхідне звернути увагу і на такий момент. Ордери та ключі отримали двоє пільговиків, третя особа не приїхала з невідомих причин. Але квартира чекає на свого власника.

─ Якій нерухомості здебільшого віддається перевага?

─ Це однокімнатні квартири, що були придбані за конкурсом на вторинному ринку у приватних власників. Розташовані вони в різних районах міста, а саме: Зелений Клин, Лесі Українки та Гасієва. Хотів би підкреслити, що на даний час ми вже виділили майже половину ─ точніше, п’ять квартир та ще плануємо придбати сім квартир і передати їх до кінця поточного року. Якщо порівнювати ситуацію з минулим роком, то вимальовується така картина: тоді було придбано десять квартир, хоча більш різноманітних ─ трикімнатних і двокімнатних, а наразі з 12 квартир лише одна двокімнатна, а усі інші ─ однокімнатні.

І скільки ж орієнтовно зараз коштує квартира?

─ Коли вона в задовільному стані, то її вартість складає приблизно 9-10 тисяч умовних одиниць, або по сьогоднішньому курсу 270 тисяч гривень. Я маю на увазі ціну однокімнатної квартири. Житло надається пільговикам безкоштовно, враховується лише документальна витратна частина. Її сума доводиться до відома кожного отримувача квартири в кожному конкретному випадку.

Юрію Анатолійовичу, а якщо, скажімо, в квартирі відсутній ремонт, чи є можливість виділення коштів на ці потреби?

Загалом, зауважень стосовно стану квартир немає, а якщо вони є, значить ціна такого житла дуже низька. Тому ми за рахунок економії на придбанні можемо частину коштів переорієнтувати на поточний ремонт. З цією метою запрошуємо фахівців, аби визначити вартість, наприклад заміни шпалер, фарбувальних та інших робіт. От дивіться, згідно існуючій програмі 50/50 Лиманська міська рада виділила 1 мільйон 800 тисяч гривень і така ж сума надійшла від Донецької обласної військово-цивільної адміністрації. Тобто, у сукупності 3 мільйони 600 тисяч гривень, і якщо розділити  цю суму на 12 квартир, то виходить середня ціна нерухомості 300 тисяч гривень на кожен об’єкт житлової нерухомості. Але ціни на ринку житла коливаються, а відтак першу квартиру ми придбали за 290 тисяч гривень, другу ─ за 260 , третю за 274, четверту за 310 і п’яту квартиру ─ за 300 тисяч гривень.

А ці сироти, які отримали квартири де вони проживали раніше?

─ Звісно ж, орендували житло, а про когось піклувались опікуни. Різні життєві ситуації бувають. Але якщо дитина раніше виховувалась в нашому Центрі для дітей-сиріт, отримала відповідний статус та стоїть в нас на обліку, то, безумовно, має право на отримання квартири. Зміна місця перебування житлової пільги не позбавляє. От, наприклад, у цьому році  законними власниками квартир стали представники різних населених пунктів ─ Мар‘їнки, Лимана, Слов‘янська, Маріуполя та смт. Ярова.

Коли ці сироти одержували квартири, Ви бачили неабияку радість в їхніх очах?

─ Так, звісно ж, бачив. Знаєте, це такі емоції, які важко передати словами. Нам від усієї душі дякували, не стримуючи щасливих переживань. Адже є власна квартира, і отримувачі мають право розпоряджатися нею на свій розсуд.

Дозвольте Вам подякувати за це актуальне інтервю.

Андрiй Єфименко, Вiтольд Надеждiн