Важлива тема. БЕЗПЕКА ГРОМАДЯН — ПОНАД УСЕ

148

Вірно говорить українська народна мудрість: «Якби знати де впадеш, то й соломки б підстелив». Утім, наше життя непередбачуване, у ньому може трапитись що завгодно і з ким завгодно. І все ж, з метою убезпечення широкого загалу від сумних наслідків позаштатних ситуацій, існують різні структурні підрозділи, що, як то кажуть, не склепляють повік і вдень, і уночі. Чергуючи цілодобово сім днів на тиждень, вони завжди напоготові і будь-якої миті поквапляться на допомогу, коли того вимагає ситуація. Одним з таких підрозділів швидкого реагування є Лиманський Центр безпеки громадян. А сьогодні ми спілкуємось з його першим керівником Михайлом Шепелем.

Пане Михайле, давайте спочатку нагадаємо читачам, що Центр, який ви очолюєте, зявився на карті Лиману 23 листопада 2016 року. Тож невдовзі у вас, так би мовити, буде невеликий ювілей. Дата хоча й не кругла, але все ж таки підведемо деякі підсумки. Скажіть, будь ласка, що вдалось зробити за останній період, чи відбувалось оновлення інфраструктури?

— Дякую за ваше запитання. Передусім, теж хотів би нагадати шановним читачам «Лиманської сторони», що ми знаходимось у оперативному підпорядкуванні Державній службі з питань надзвичайних ситуацій України, наші диспетчери постійно на зв’язку з рятувальниками ДСНС. А щодо підсумків варто навести таку статистику: протягом минулого року з загальної кількості наших виїздів (а їх було 340) наш персонал 232 рази долучався до гасіння пожеж. Інші виїзди — це, скажімо, допомога тяжкохворим — транспортування їх з квартир, розташованих у багатоповерхівках до карети швидкої допомоги, задіяння на ліквідації аварійних дерев, масштабному очищенні снігу у зимовий період, організація навесні протиповеневих заходів і так далі. Отже, як бачите, спектр нашої діяльності доволі широкий. Також хотів би наголосити ось на чому: першим в Україні був створений саме Лиманський Центр безпеки громадян.

Дуже цікавий і знаковий факт. А потім, про що неважко здогадатись, до вас стали приїздити з усієї України для переймання цінного досвіду.

— Саме так, ви абсолютно праві. У нас побували посланці з різних областей нашої держави — окрім, Донецької, з Одеської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Хмельницької, Тернопільської, Львівської… Географія досить розмаїта, хіба що з Києва не приїздили. Та що там казати, минулого року до нас навіть колеги з Польщі завітали. Їх теж зацікавив наш досвід, наші напрацювання — і це, звісно ж, приємно. Хоча ми від цього не загордились, настільки всебічна увага нас не розбалує (посміхається). Кожен — від рядового співробітника Лиманського Центру безпеки громадян до його начальника чітко усвідомлює: нам потрібно постійно удосконалювати свій рівень. Інакше й бути не може.

Даруйте за не зовсім коректне запитання, але якщо існує розгалужена мережа підрозділів ДСНС України, для чого було створювати ще й Центр безпеки громадян, який багато у чому дублює функції рятувальників Державної служби з питань надзвичайних ситуацій? 

— Бачте, ситуація тут виглядає наступним чином. Частина виконуваних нами функцій, дійсно, співпадає з завданнями, що так чи інакше постають перед персоналом ДСНС України. Маю на увазі локалізацію та ліквідацію пожеж. Але тут теж є свої нюанси. Наші пожежні команди на території Лиманської об’єднаної територіальної громади дислоковані у населених пунктах Дробишеве, Зарічне, Рубці — і, звісно ж, у Лимані. Тобто, якщо загорання , не дай Боже, сталось десь на периферії, то, безумовно, наші працівники швидше прибудуть до місця надзвичайної події. А коли запалав вогонь, самі розумієте, кожна хвилина дорога. Так, бувають випадки, коли ми приборкуємо пожежу власними силами, але трапляється, що викликаємо на допомогу і персонал ДСНС. Іншими словами, і наша структура, і підрозділи Служби з питань надзвичайних ситуацій України доповнюють один одного. І як я вже зазначав, наш Центр оперативно підпорядкований ДСНС. Разом ми виконуємо одну нелегку справу — стоїмо на варті безпеки громадян.

Є ще й інша, так би мовити, сторона медалі. На Центр, який я очолюю, покладені ще й функції комунального закладу. Ті про які вже говорилось раніше — наприклад, спилювання дерев, які створюють небезпеку для людей або можуть зашкодити безперебійному постачанню електроенергії, чищення снігу узимку і таке інше. Зрозуміло, що підрозділи ДСНС не будуть цим займатись, адже подібні завдання не належать до їхніх функцій. А, за великим рахунком, роботи вистачить усім.

Чи відбувалось за останній період оновлення технічного парку?

— Якщо ви маєте на увазі автомобільний транспорт, то тут, на жаль, є проблеми. Кілька одиниць цієї техніки вже, як кажуть, не першої молодості — але ми, звісно ж, докладаємо зусиль, аби підтримувати її у справному стані. До того ж ми маємо на «озброєнні» такі пристрої як мотопомпи, генератори, теплова пушка, яка використовується для пунктів обігріву у зимовий період. До речі, свого часу у наших підрозділах поміняли котли опалення, що, безумовно, створило більш комфортні умови для персоналу. Також плануємо до кінця поточного року у селі Рубці — зокрема, у будівлі, де дислокується наша пожежна команда, виконати капітальний ремонт покрівлі. Необхідна сума коштів на ці потреби з місцевого бюджету вже виділена. Взагалі, наша інфраструктура оновлюється, і тут я хотів би висловити вдячність меру Лиману Петру Федоровичу Цимідану за конкретну, дієву підтримку.

Пане Михайле, а які б ви навели приклади нещодавніх найбільш резонансних виїздів на ліквідацію пожеж?  

— З початку поточного року наші співробітники виїжджали 143 рази за тривожними сигналами — тобто, на приборкання вогню. Причому, з вищезазначеної кількості пожеж переважну їх більшість нам вдалось ліквідувати власними силами, без допомоги рятувальників ДСНС. А серед подій, які викликали серйозний резонанс, я б назвав пожежу в Ямполі, у будівлі господарського призначення поблизу житлового сектору. Простіше кажучи, спалахнув сарай довжиною кілька десятків метрів. Випадок цей, дійсно, резонансний, ліквідація загорання фактично тривала цілу ніч… На щастя, завдяки оперативному інформуванню про надзвичайну подію та злагодженим, професійним діям персоналу можливість подальшого розповсюдження вогню була заблокована.

Щиро вдячний вам за інтервю.

 Вiтольд Надеждiн